Van’ın ilçelerini dolaşan Zorluoğlu bu ziyaretini de Çatak ilçesine gerçekleştirdi.

Ziyaretinde Zorluoğlu’nun yanında Eşi Sevcan Zorluoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, kamu kurumları il Müdürleri, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları ve Daire Başkanları, VASKİ Genel Müdürü ve kamuya hizmet götüren diğer kamu kurum amirleri ve yatırımcı kurum/kuruluş temsilcileri katıldı.

Çatak ilçesine gelen Vali Zorluoğlu, İlk olarak Hükümet Konağı önünde Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül ve ilçe protokolünce karşılandı. Daha sonra Kaymakamlık makamında ilçe hakkında bilgilendirme alan Vali Zorluoğlu, buradan ilçede görevli muhtarlarla görüşmek üzere, beraberindekilerle birlikte Belediye Toplantı Salonuna geçti.

ASIL AMACIMIZDIR MUHTARLARIN SORUNLARINI DİNLEMEK

Toplantıda muhtarlara hitap eden Vali Zorluoğlu, bir araya gelmelerinin maksadını; hem muhtarlarla tanışmak hem de mahallelerdeki temsilcileri olarak gördükleri muhtarların, özelde yaşadıkları bölge, genelde de Çatak ile ilgili sorunlarını dinlemek olarak açıkladı. Vali Zorluoğlu, açılıştaki değerlendirmenin ardından arzu eden muhtarların, toplantının devamında taleplerini ve değerlendirmelerini iletebileceğini belirterek, imkânlar ve kaynaklar ölçüsünde, program dâhilinde muhtarların taleplerini süratle yerine getirmek için çabalayacaklarını dile getirdi.


Çatak’ta eksik kalan hizmetleri program dâhilinde tamamlamayı hedeflediklerini anlatan Vali Zorluoğlu, “Burada mahallelerimizin özellikle mezralar konusunda yol, içme suyu ve kanalizasyon meseleleri, Büyükşehir, VASKİ ve İlçe Belediyemizin öncelikli çalışma alanı olacaktır” dedi.

Çatak’ta eksik kalan hizmetleri program dâhilinde tamamlamayı hedeflediklerini anlatan Vali Zorluoğlu, “Burada mahallelerimizin özellikle mezralar konusunda yol, içme suyu ve kanalizasyon meseleleri, büyükşehir, VASKİ ve ilçe belediyemizin öncelikli çalışma alanı olacaktır” dedi.

TAM GÜN EĞİTİM İÇİN GEREKLİ ALT YAPI ÇALIŞMALARINI DÜZENLEYECEĞİZ

İlçedeki kamu yatırımlarına ilişkin bilgiler de paylaşan Vali Zorluoğlu, Çatak’ta yol, drenaj, kaldırım, sıvat ve gölet yapımı gibi çalışmalar için 20 milyon TL maliyetli 39 projenin yürütüldüğünü, bunun yanında il genelinde olduğu gibi Çatak’ta da okullarla ilgili onarım çalışmalarına ağırlık verildiğini aktardı. İlçede ihtiyaç olarak iletilen terminalle ilgili çalışmaların da sürdürüldüğünü ifade eden Vali Zorluoğlu, “Karayolları Bölge Müdürlüğümüzün ilçede önemli çalışmaları var. Şırnak bağlantı yolu ile ilgili gerekli çalışmalar başladı. Eğitim alanındaki hedeflerimiz doğrultusunda yeni okul ve ilave derslik yapımıyla da tam gün eğitim için gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlayacağız. Sağlık alanında da lojman ve 112 istasyonuyla ilgili yatırımları tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.

BÖLGEYİ TERÖR BELASINDAN ARINDIRACAĞIZ

Yatırımların sağlıklı şekilde yürütülmesinin, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla mümkün olabileceğini vurgulayan Vali Zorluoğlu, “Güvenlik güçlerimizin terörle etkin mücadelesi sonunda gerek Van merkezde gerek terör konusunda sıkıntılı olarak bilinen diğer, terörün belini kırdık. Bu konuda devletimizin ve milletimizin kararlılığı tamdır. Allah’ın izniyle bu bölgeyi terör belasından bütünüyle arındıracağız. Terörü tamamen tasfiye ettikten sonra da devletimiz, büyük imkânlarını Çatak ilçemizle de buluşturmaya devam edecek. Çok şükür, 1 yıl bile dolmadan gerek Büyükşehir Belediyemiz gerek ilçe belediyelerimizin önemli hizmetler başlattığını hep birlikte görüyoruz. Sizlerin vergilerinden toplanan kaynakların doğru eller aracılığıyla doğru yerlerde kullanıldığında ise nasıl hizmete dönüştüğünü, hep birlikte yaşayarak görüyoruz. Bu anlamda Çatak’ta da güzel çalışmalar var. Önümüzdeki yıl daha da güzel çalışmalarla, inşallah Çatak’ı belediyecilik hizmetleriyle tam anlamıyla buluşturacağız” dedi.

AKADEMİK BAŞARIYI ARTTIRACAĞIZ

İlçede, eğitim alanındaki önemli yatırımlarından biri olan Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 24 derslikli okul ve 200 kişilik yurt binasının temel atma törenine de katılan Vali Zorluoğlu, burada yaptığı konuşmada; “Çatak’ta çeşitli programlarımız oldu ancak programımızın en güzel kısmı burada, bir okulun temelini atıyor olmamız. Eğitim alanında çok önemli hedeflerimiz var. Bunlardan biri il genelinde tüm okullarda tam gün eğitime geçmek. Yapacağımız yeni okul yatırımları ve ilave dersliklerle inşallah 2020 yılında bütün Van’da tam gün eğitime geçeceğiz. Bir diğer hedefimiz akademik başarıyı artırmak. Bu yolda da ilave çalışmalar ve öğrencilerimize yönelik ilave desteklerle hem Çatak ilçemizin hem il genelinin akademik başarısını artıracağız. Bir diğer önemli hedefimiz ise okullaşma oranımızı yukarılara çıkarmak. Okul çağında olup da okula gitmeyen hiçbir çocuğumuzun kalmaması gerekiyor. Bununla alakalı gerekli tedbirleri de alıyoruz. Burada temelini atacağımız eğitim kurumu, saydığım bu üç hedefin tamamına hizmet edecek. Bu tesisin 2018 yılında hizmete gireceği söylendi. Yüklenici firmadan daha erken tamamlanması noktasında söz alıyoruz. İlçemize ve ilimize hayırlı olsun. Bu tesislerin yatırım programlarına alınması konusundaki desteklerinden dolayı, hükümetimize ve milletvekillerimize da buradan şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Dualar ve kurban kesimi eşliğinde gerçekleştirilen temel atma töreni sonrasında, ilçe devlet hastanesine geçen ve hasta ziyaretlerinde bulunan Vali Zorluoğlu, buradan ilçe jandarma komutanlığına giderek, komutanlık bilgilendirmesini aldı ve askeri personelle bir araya geldi.

MEZBAHANE AÇILIŞI YAPILDI

İlçede son olarak, Büyükşehir Belediyesi Çatak İlçe Mezbahanesi’nin açılışını yapan Vali Zorluoğlu, burada yaptığı konuşmada da Çatak’ta gerçek belediyecilik hizmetlerinin yeniden hatırlanmaya başladığını dile getirdi. Vatandaştan toplanan vergilerin doğru ellerde doğru işlerde kullanılmaya başlandığını anımsatan Vali Zorluoğlu, “Bu tesisler için büyükşehir belediyemiz tarafından 1 milyon TL üzerinde bir kaynak kullanıldı. Günlük 60 küçükbaş ve 15 büyükbaş hayvanın kesilip, dağıtımının yapılabileceği kapasiteye sahip bir mezbahaneyi Çataklı vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz, ilçemize hayırlı olsun. Büyükşehir belediyesi olarak, bütün ilçelerimizde bu ve benzeri hizmetleri vatandaşlarımızla buluşturmaya devam edeceğiz ” ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından tesisi gezen ve incelemelerde bulunan Vali Murat Zorluoğlu’nun Çatak programına son verdi.