İçişleri Bakanlığının son kararnamesi ile Çorum Merkez Valiliği Hukuk Müşavirliğine atanan Hacı Asım Akgül onuruna Çatak 15 Temmuz Şehitleri Mesire Alanı Düğün Salonunda veda yemeği verildi.
Düzenlenen veda Yemeğine, Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, Eşi Demet Akgül, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Serkan Karakoç, Jandarma Tabur Komutanı Aslan Alkan, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Aşçı, Kadastro Hakimi Hilal Merve Kemer, Emniyet Amiri Emre Kayhan, AK Parti ilçe Başkanı Tahsin Babur, Başhekim Akif Doğan, okul idarecileri, muhtar, kurum amirleri, esnaf, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
27.07.2015 Tarihinde Çatak Kaymakamı olarak atanan ve 06.01.2017 tarihinde İç İşleri Bakanlığı tarafından Belediye Başkan Vekilliğine görevlendirilen Çatak Kaymakamı Hacı Asım Akgül bu süre zarfında çok fazla projelere imza atmış ve Çatak’ta en uzun süre hizmet eden, İlçe halkı tarafından sevilen sayılan ve gönüllerde taht kuran kaymakamlık görevini yerine getirmiştir.
Eğitim alt yapılarından sağlığa, ulaşımdan turizme, sanattan spora sayısız ilklere imza atan Kaymakam Akgül, unutulmayacak ve adından söz ettirecek çalışmalar içerisinde bulunmuştur. Bugüne kadar İlçede en uzun süre Kaymakamlık yapan Akgül için yemeğin ardından kurum amirleri tarafından veda konuşmaları yapıldı.
İlk konuşmayı yapan Çatak Ak Parti İlçe Başkanı Tahsin Babur;
“Bu gece inanın hüzünlüyüz. Kaymakam Bey Belediye Başkan Vekilliğine atandığı günden beri yaptığı hizmetler Cumhuriyet tarihinden beri ilçemizde yapılan hizmetlerle eş değerdir. Yaptığı hizmetleri anlatmakla bitirmeyeceğimizi belirtmek isterim. Son üç yıl içerisinde yapılan hizmetlerden sonra ilçe çok modern bir görünüme sahip oldu ve ilçemiz tanınamaz hale geldi. Üç sene de en ücra mezralara kadar bütün halkımız hizmet gördü, Hep gönlümüzde olacaksınız. İlçemize yaptığınız hizmetlerden dolayı şahsım, ilçem, teşkilatım, partim adına çok teşekkür ediyorum şükranlarımı sunuyorum.” Dedi

İlçe Başkanını ardından konuşmasını yapan Türkiye Rafting Başkanı Dünya Rafting federasyonu İkinci Başkanı Fikret Yardımcı bu kadar devlet millet iş birliğinin yaşandığı bir ilçede olmaktan gurur duyduğunu belirterek;
“Türkiye Federasyon Başkanı olarak Kaymakam Beyi tebrik ediyorum ve yaptıklarının bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Doğu ve Güneydoğu illerinin kaderi terör değildir. Doğu ve güneydoğunun kaderi eğitimdir, sporudur dedik ve Türkiye Şampiyonası çalışmasını bir sene önce başlattık. Bende burada size söz veriyorum Kaymakam Beyin yaktığı meşaleyi devam ettireceğiz. Çatak Su Sporları ile anılan bir ilçe haline gelecek. Ben kendisine yaptığı çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Böyle devlet adamlarına ihtiyacımız var. Kendisine ve ailesine başarılar diliyorum.” Dedi

Tayini Afrine çıkan İlçe Müftüsü İlhan Günay;
“Afrin’den gelerek bu güzide yemeğe katılmaktayım. Kaymakam Beyin Çatak’a kattığı güzellikler saymakla bitmez. Sadece Müftülük olarak 7 cami kazandırdı. 0-4, 4-6 yaş kuran kurslarından tutun da diğer kuran kurslarına kadar çok yararı oldu. Kendilerine Çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Veda konuşmalarının giden için zor olduğunu fakat bu sefer kalanlar için daha da zorlaştığını dile getiren İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş;

“Sayın Kaymakamımızın gerçekten çok büyük hizmetleri oldu. Çatak’ın geneline yaptığı hizmetlerden ziyade bir Milli Eğitim mensubu olarak Milli Eğitim camiasına yaptığı onlarca hizmetten dolayı kendilerine teşekkürü bir borç biliyorum. Bir kişinin çalışmış olduğu ortamda önemli olan yaptığı hizmetlerdir ve bu gök kubbenin altında hoş bir seda bırakmaktır diyorum bu anlamda Sayın Kaymakamımız bütün kurumlarımızda yardım etti ve Çatak tarihine imza attı diye düşünüyorum. Öğrencilerimize öğretmenlerimize eğitim camiamıza yakışır bir hava ve fiziki hava oluşturdukları için kendilerine bir eğitim mensubu olarak eğitim camiası adına teşekkür ediyorum. “ dedi.
Konuşmaların ardından yolun sonunun kendisine gözüktüğünü belirten Kaymakam Akgül;
“Üç yıl boyunca Çatak’ta elimizden gelen bütün hizmetleri siz Çataklılar ile beraber bir nebze olsun hayata geçirdik. Özellikle göreve başladığımda gerçekten sıkıntılı bir dönemdi. Terörün her dönem arttığı ve insanların beşten sonra evine kapandığı bir ilçeye gelmiştik. Ama Allah’a çok şükür devletimiz kararlılığını gösterdi. Şu ana kadar görüşmelerde Vatandaşlara söylediğimiz her şeyi bir borç olarak gördük ve sözümüzü tutmak için de elimizden gelen bütün gayreti gösterdik. 3 yıl önceki hali ile şu anki Çatak çok farklı. Çatak değişti güzelleşti modern oldu. Bize verilen göreve layık olmaya çalıştık. Çatak’ta olmazsa olmaz ne var dediysek hepsini yaptık. Çatak istedik ki küçük ve şirin bir ilçe olsun yani burada terör var burası kırsal bir ilçedir dağlar arasında küçük bir ilçedir buraya ne yapsak boştur diye düşünmedik Çataklılar en iyisine layıktır dedik ve en iyisini yapmaya çalıştık. Ben katılımınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Üç yıl boyunca ailemle birlikte çok mutlu günler geçirdik. İnşallah gittiğimiz yerde de verilen görevleri en iyi şekilde yapmaya çalışacağız. Ben katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Ben sizlere hakkımı helal ediyorum sizde varsa haklarınızı bana helal edin. “ dedi.

Konuşmaların ardından İlçedeki kurumların idari amirleri tarafından Kaymakam Akgül’e plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Düğün Salonundaki programın ardından Mesire Alanı Piknik Bölümünde canlı müzik dinletisi ile program sona erdi.