2017-2018 Eğitim Öğretim yılı zümre toplantısına  İlçemiz Kaymakamı Hacı Asım Akgül katıldı.

Çatak YBO (Yatılı Bölge Okulunda) düzenlenen toplantıya Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, İlçe Milli Eğitim Müdürü M.Salih Taş, Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Yaltay ve Şükriye Ersari, Eğitim kurumlarının yöneticileri ve ilçede görev yapan bütün öğretmenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan toplantıda Milli Eğitim Müdürü M.Salih Taş, 2017-2018 Eğitim öğretim yılında yeni göreve başlayan öğretmenlere mesleki hayatlarında başarılar diledi.

Toplantıda geçen Eğitim Öğretim yılının değerlendirilmesi yapıldıktan sonra 2017-2018 eğitim öğretim yılında yapılması planlanan çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldı.

Fikir alışverişi sırasında konuşma yapan Kaymakamımız şunları kaydetti;

“Sevgili öğretmenler 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının yeni Eğitim öğretim yılını kutluyorum. Öğretmenlik mesleği bir nevi peygamberlik gibidir. Peygamber nasıl topluma rehber olduysa siz öğretmenlerde toplumun rehberisiniz. Anne babasından sonra çocuğun hayatında öğretmeni vardır. Öğretmeniyse onun hayatındaki en önemli değerdir. Bunun bilincinde olarak öncelikle mesleğimizi sevmeli, öğrencilerimize değer vermeliyiz. Yaptığınız iş en değerli iş. Sizler bütün insanlığı yetiştiriyorsunuz. İnsanı yetiştirmek en zor iştir. İnsana yapılan yatırımın karşılığını çok sonra alırsınız ki manevi yönünde güçlü olan bir iş. Bu şuurda mesleğinizi yapınız. İnsan ortalama aktif olarak 25 yıl Eğitim alıyor. Bizlerin ise öğretmenlerden başlıca beklentileri vardır. Bunların başında Veli ziyaretleri gelir. Eğitim üç aşamadan oluşur ve Bu iş sac ayağı gibidir. Öğretmen öğrenci veli üçlüsünden birisi birbirine bağlı olmaz ise bu iş çöker yıkılır. Öğrencinizi tanıyın Ailesini tanıyın, ortamlarını görün. Devam etmeyen öğrencilerinde bu Veli ziyaretleri sayesinde tanıyarak öğrencileri okullara yönlendirelim. Gelmeyen öğrencilerinde rapor edelim.
Mesleğini seven öğrencilerin bir saatini bile mağdur etmez. Gereksiz yere izin, rapor almaz. İzin konularında hepinizin hassas olmasını bekliyoruz. Van Türkiye’de 75.sırada bizde 13 ilçenin 11.sırasındayız. Eğitim olarak kötüyüz. Bunu düzeltmeliyiz. Biz size gerekli bütün alt yapıyı oluştururuz ama asıl olay sizde bitiyor. Ayrıca sadece akademik başarıyı baz almıyoruz bunun yanında sosyal alanlarda da başarı bekliyoruz. Bundan kastımız sanatsal, sportif bütün alanlarda imkanları sağlamak. Sizlerin istediği her türlü imkanı sağlarız. Belediye Başkanlığı görevim de olduğu için imkanlarımız yüksek. Hangi tür talep varsa her türlü kursu kaynağı sağlıyoruz. Öncelikle Çatak Belediyespor’u kurduk. Bütün branşlardaki kursları sağlamaya çalışıyoruz. Futbol, rafting, tekvando, atletizm, güreş gibi bir sürü alanda takımlarımızı kurduk. Ne kadar faaliyet varda bütün öğrencilerimizin yeteneği kabiliyeti neyse o Alanda da başarılı bir şekilde yetiştirmek istiyoruz. Öğrencilerimizin akademik ve sosyal başarılarının paralel gitmesini işitiyoruz. Bu alanda da performans değerlendirmeleri yapacağız. Okulları da bu alanda değerlendireceğiz. Okulların, idarecilerin ve öğrencilerin başarılarını sene sonunda başarı belgesi ile ödüllendireceğiz. Öğretmenlerin ödüllendirmeye layık olduğunu düşünüyorum. Başarı deyince milletçe aklımıza sadece akademik başarı geliyor ama değil. Kuşlar nasıl tek kanadıyla uçamazsa başarıda tek kanatla olmaz. Bu yüzden öğrencilerimizin sosyal becerilerini geliştireceğiz ve bizi aşan bi durum varsa bunu da daha profesyonel olan alanlara yönlendireceğiz. Eğitim en çok konuşulan ama çözüm üretilemeyen bi alan. Türkiye eğitimde 71 ülkeden 55. sırada yer alıyoruz. Eğitimde bize çok iş düşüyor. Bu veriler bize eğitimde sisteminde bir sorun olduğunu gösteriyor. İlçemizde bir sürü Yen’i okul yapıyoruz. Mahalle mezralarımıza bir sürü okul yapıyoruz. Fiziki imkansızlıkları çözüyoruz. %40 eğitime diğerlerini diğer bakanlıklara yatırım yapıyoruz, bütün alanların gelişmesi eğitime bağlı. Eğitim artarsa her yerde verim artar. Toplumsal olarak tembel ve rahatız. Plan program disiplin bizde çok az. Çok rahat davranıyoruz. Kendimiz okumadığımız zaman öğrenciye kitap oku demesinin bir anlamı yok. Bazı davranışları uygulamalı göstermeliyiz. Öğrencileriniz herşeyi taklit ediyor. Her hal ve hareketiniz Taklit ediyor.
14 köy okulumuzun ve İlçe merkezindeki okulların bakım onarımını yaptık, okullara kamera taktık. Okul idarecileri komutanlarıyla bilgi alışverişinde bulunsun istiyoruz. Bölgemiz terör bölgesi ve öğretmenlerimiz bizlere emanettir. Velilerden size uygun olmayan şiddet gibi davranışlarda olduğunda direkt bizlere gelin. Başınıza hiç bir şey gelmesini istemem. Öğretmenlerin istekleri doğrultusunda hiyerarşiye uyarak bize iletiniz. Yeni başlayan arkadaşlarımız öğretmenliğe kısa sürede adapte olun. Kanunları öğrenin. Bilmekle yükümlüsünüz. Bu konuda hassas olunuz. Öğretmen sadece mesleği ile anılması gerekir. Her alanda bir memur gibi davranmalısınız.
2017-2018 Eğitim Öğretim yılınız tekrar hayırlı uğurlu olsun. Başarı çıtamızı yükseltelim. Bu alanda gayretlerinizi bekliyoruz. Öğrencilerinize güzel huylu insanlar olmasını diliyoruz. Ben hepinize teşekkür ediyorum. Öğrencilerinize selamlarımı söyleyin. Ara ara okullarımızı ziyaret edicez. Kolay gelsin. “ Dedi.

Öğretmenler branşları bazında gruplara ayrılarak kendi zümre toplantılarını yapmalarının ardından toplantı sona erdi.