Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan tarafından canlı yayında başlatılan okuma-yazma seferberliğine ilişkin  Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen ve Hayat Boyu Öğrenme kapsamında yapılacak olan çalışmalar Çatak’ta masaya yatırıldı.

 Atatürk İlkokulu konferans salonunda İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül, başkanlığında yapılan toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yunus Gündüz, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Güvener, İlçe Müftüsü İlhan Günay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Okan, SYDV Müdürü Aydın Babur, Halk Eğitim Müdürü Erkan Manto, ilçede görevli müdürler, muhtarlar ve imamlar  katıldı.

Toplantı gündem maddelerinin okunması ve ilçedeki okuma yazma oranının yükseltilmesi için yapılabilecek çalışmaların anlatılmasıyla başladı.

OKUMANIN YAŞI YOK 

Toplantını açılışında konuşan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Akgül, kursların ilçeye büyük bir fayda sağladığını belirterek, “İlçemizde yapılan taramalarda okuma yazma bilmeyen 1175 kişi olduğunu tespit ettik. Bu sayıyı sıfırlamamız lazım. Hedefimiz yüzde 100 olmalı. Biz de, bu hedef yerine geldi mi takip edeceğiz. Okul 9 Haziranda kapanıyor. Bizler de bu tarihe kadar kurslarımızı açmış, okuma yazma öğretmiş, belgelerimizi büyük bir törenle vermiş olalım. En iyi okuyan 3 kişiye ödül verelim. Öğretmene, muhtara, imama okuma yazmaya en çok kişiyi kazandıranlara başarı belgesi verelim. Bu konuda, ilçemizde üzerimize düşen ne varsa hepsini eksiksiz yerine getirmeliyiz. Okumanın yaşı yok. İnsanlar kaç yaşında olurlarsa olsunlar okuyabilirler. İnsanlar ölene kadar eğitilebilir. Çevremizde eğitim öğretimde geç kalmış insanlar olabilir, telafisi mümkün“ dedi.

HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYSUN 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Taş ise bu konuda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çekerek, “Mahallelerde ev ziyaretlerini yaptığımızda bazı aileler tepki gösteriyor. Bu konuda muhtarlardan ve imamlardan destek bekliyoruz. Bazı köylerde okullarımız yok. O köylerde de alan taramasını imam arkadaşlar yapabilir. Bu bizi memnun eder. Alan taramalarından sonra biz de oralara öğretmen görevlendiririz.  Okulların olmadığı yerlerde taziye evlerini veya mahalle odalarını kullanmak istiyoruz” dedi.

İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yunus Gündüz ise bu konuda  güvenlik korucularının öğretmenlere ve imamlara yardım  edeceklerini ifade etti.