Çocuklar Uzaya Gitmeden Astronot Oldu
Van’ın Çatak ilçesinde Sevgi Anaokulunun minik öğrencileri anne ve babaları ile hazırladıkları astronot kıyafetleri ile farklı bir heyecan yaşadılar. Gezegenler, göktaşları, yıldızlar ve güneş sisteminin anlatıldığı etkinlikte; çocuklar velileri ile kendi yaptıkları uzay kıyafetlerini giyip hem eğlendiler hem de yaşadıkları yeni deneyimle gökyüzü ve uzay bilimleri hakkında bilgi sahibi oldular.
Öğretmen Nermin Bingöl öncülüğünde Sevgi Anaokulu papatyalar Sınıfı minik öğrencileri tarafından Uzay’a Yolculuk etkinliği düzenlendi. Anne ve babalarının yardımlarıyla Plastik su şişeleri, karton kutular, plastik borular, alüminyum folyo ile kaplanarak astronot kıyafetine dönüştürüldü. Öğrencilere uzayı ve astronotları tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlik oldukça renkli geçti. Etkinlikte, öğretmenlerinden bilgiler alan öğrenciler, hayal dünyasında düşüncelerini canlandırma fırsatı bulmuş oldu.
Öğretmen Nermin Bingöl; “Çocuklara farklı ortamları tanıtmak, uzayı görerek bilerek yaşamalarına vesile olmak, o heyecanı o duyguyu yaşayabilmelerini sağlayabilmek amacıyla öğrendikleri bilgilerin daha kalıcı olmasını istedik ve Çocuklarımız için küçük bir etkinlik hazırladık. Çok güzel geçti Etkinliğimize teşrif edip bizi onurlandıran İlçe Kaymakamız Hamza Türkmen’e emeği geçen velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” Dedi.  
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN YERİ AYRIDIR
Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen program sonunda yaptığı açıklamada; “Okul öncesi eğitimin yeri ayrıdır. Her şeyin başı iyi bir temeldir. Eğitimde de okul öncesi bu temeli oluşturuyor. Biz ilçemizde gerek kaymakamlık gerek belediye olarak eğitim yatırımlarına her zaman öncelik verdik ve bunun için çok ciddi bir bütçe ayırdık. Eğitim önceki yıllara göre çok değişti bilim ve teknoloji çağındayız. Çocukları bir sınıfın içine koyup ders anlatmakla her şey bitmiyor. Biz Çatak’ta merkez ve taşra mahallerimizde bulunan Anaokullarında eğitim kalitesini artırmak için yeni programlar üzerinde çalışıyoruz. Çocukların deneyerek, yaşayarak, eğitimin içine direk dâhil olarak öğreniyor. Çocuklarımızın geleceğe daha iyi hazırlanması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. “ dedi.
Sevgi Anaokulunda “Uzaya Yolculuk” Etkinliğine İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen, Eşi Pınar Türkmen, öğretmenler öğrenciler ve veliler katıldı.