Van’ın Çatak ilçesi Atlıhan Mahallesi Reşan Sokak’ta Hayırsever İş Adamları tarafından kan davasının son bulması amacıyla yapılan  Reşan İlkokulunun yeni binası tören ile açıldı.
Düzenlenen törene AK Parti MYKY Üyesi Osman Nuri Gülaçar, Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen, Başyapıt İnşaatın Kurucularından Nihat İzsiz ve kardeşleri, Bulut Ailesi, Kanaat Önderi Salih Özbek, AK Parti İlçe Başkanı Tahsin Babur, Çatak’ta görevli idareciler,mahalle sakinleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 
Reşan ve Akyayla Sokakları arasındaki kan davasının son bulması vesilesi ile Reşana yapılan yeni okul binası; 4+1 derslikle Normal Eğitimde 80öğrenciye hizmet edecek. Caziye  İbrahim İzsiz adı verilen okul 550 bin liraya mal oldu.
Törende Konuşma yapan Nihat İzsiz, 
“Sosyal sorumluluk projesi kapsamında kardeşlerim Muhammed Bey ve Yusuf beyle birlikte yapımını üstendiğimiz Caziye İbrahim İzsiz İlkokulunun bugün açılışını hep beraber yapmanın onurunu yaşıyorum. Yapımda emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma Sayın Zahit Bukut Beyefendiye şahsım adına teşekkür ediyorum..bugün organizasyonda emeği geçen Türkiye Gençlik Vakfının Kurucularından Olduğumuz Emektarlarından olduğumuz VAN TÜGVA kurucu başkanımız Mehmet Utku Bey’den Allah razı olsun. Milli Eğitim Müdürümüz, Kaymakamımız bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadılar, tıkandığımız her noktada önümüzü açmak için gerekli tüm çalışmaları yaptılar Allah Razı Olsun kendilerinden teşekkür ediyorum. Tabi teşekkürün en büyüğünü  memleketimizin en ücra köşesine kadar gelip evlatlarımızın yarınları için alın teri döken tabi ki öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.” Dedi.
Ardından Konuşma yapan AK Parti MYKY Üyesi Osman Nuri Gülaçar,
“ Zeki bey bize davetini iletirken bu Okul’un yapılma amacını anlattı, dolayısıyla bu okulun bizim için anlamı büyüktür. Kan davasının son bulması vesilesi ile Reşan’a okul, hemen karşı tarafta Bahçesaray’a bağlı Akyaylaya da Caziye İbrahim İzsiz taziye evi yapılmış. Mesajları itibari ile önem arz eden güzel bir çalışma ben bu çalışmadan dolayı Nihat kardeşime tebriklerimi ve taktirimi sunuyorum bununla beraber emeği ve zahmeti olan Zeki kardeşimizde tebrik ediyoruz takdir ediyoruz Cenabı Allah güzel hizmetlerinizin devamını nasip etsin.”dedi,
Konuşmalarında öğretmenin önemine değinen Hamza Türkmen, 
Resulallah aleyhiselatu vesselam bir hadisi şerifinde öldükten sonra amel defteri kapanmayacakları sayarken hayırlı faydalı ilim bırakan insanları da sayıyor kimdir faydalı ilim bırakanlar birincisi ilim adamlarımız kendinden sonraki nesillere öğrenci yetiştiren ya da faydalı eserler bırakan âlimlerimiz. İkincisi de bu ilimlerin yetişmesinde faydaları dokunacak okullar yapan yurtlar yapan laboratuvarlar yapan yurtlar yapan üniversiteler inşa eden iş adamları Rabbim bizlere bu cennet vatana hayırlı işler yapmayı nasip etsin bu cennet vatının evlatlarına onların yetişmesine vesile olan hayırlı kullarından eylesin inşallah. bu okulda yetişen öğrencilerin ailesine vatanına milletine sahip çıkacak iyi nesiller yetişmesinde sağlıklı gençler yetişmesini nasip etsin. Biz İnanıyoruz ki milli ve manevi değerimizle bütünleşmiş bir eğitimle hayırlı nesiller yetişir. bu topraklarda hain terör örgütü çok acılar yaşattı bizler insanlığa faydalı nesiller yetiştirmeye çalıştıkça onlar bu coğrafyayı acıya ve korkuya boğmaya çalıştılar her insan karakterinin gereğini yapar bizler başladığımız noktada Elif gibi dimdik duruyoruz bir adım geriye gitmedik onlar kanla beslenmeye çalışa dursunlar bizler inşallah ilimle bu acıların sonunu getireceğiz bu okullarda okunan ilim kanla beslenen hainlerin kalplerine korku salacak burada yetiştirdiğimiz nesilleri Asımın nesli gibi hain terör örgütüne en büyük darbeyi vuracaktır. bizlere eğitim başta olmak üzere bütün kamu hizmetlerinde her türlü desteğini arkasında hissettirdiği Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sizlerin huzurunda bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bugün açılışını yapmış olduğumuz bu okulun Reşan ve Ak yayla ve komşu köylerin arasında süregelen anlamsız sorunların tarihin tozlu sayfaları arasına gömmesi ve tertemiz bir sayfa açılmasını bu okulunda buna vesile olmasını cenabı Allah’ tan niyaz ediyorum. Peygamber efendimiz aleyhiselatu vesselam hayırda yarışın diye buyuruyor. Sayın İzsiz beye bu hayrından dolayı teşekkür ediyoruz iki hayır arasındaki mesafeyi de çok açmamak lazım inşallah bundan sonrada bir sonraki hayır için temeli en kısa sürede atmasını istiyoruz kendisinden teşekkür ediyorum.