Camiler ve Din Görevlileri Haftası Programları Çeşitli Etkinliklerle Devam Ediyor
Van’ın Çatak ilçesinde 1-7 Ekim Dünya Din Görevlileri ve Camiler Haftası çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor.
Gerçekleştirilen etkinlikler çerçevesinde Çatak İlçe Müftüsü Mehmet Sain; ilçede görevli Camii imamları ve din görevlileri ile birlikte Çatak Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen’i kaymakamlık makamında ziyaret etti.
Sohbet havasında geçen ziyarette Kaymakam ve Başkan Vekili Türkmen’e ilçedeki camiler hakkında bilgi verildi. Mahallelerde camilerde kılınan namazlar hakkında konuşan Türkmen;“Din görevlisi arkadaşlar aslında imam kelimesinin altı çok dolu. Altına ne koysanız yakışır. Osmanlı döneminde ecdat köy imamlarına birçok yetkiyi vermiştir. Köyün idaresinden, eğitiminden ve güvenliğinden imamlar sorumluydu. Zamanla bu anlayış değişti ve imam deyince vakit ezanı okuyan, namaz kaldıran bir insan akıllara gelmeye başladı. Aslında imamlar kendini yetiştirmiş, topluma örnek olacak kişilerdir. Görev yaptığınız yerlerde vatandaşlar arasından imamlar yetiştirin. İmam okuyan insandır. İlçe müftümüz ile beraber okunmasını tavsiye ettiğimiz kitapların listesini çıkarıyoruz.  Sizler cemaate hitap eden insanlarsınız sizlerin insanlara faydası olacak o yüzden sizlerin bunları takip etmeniz gerekir. Ezbere konuşmamalı, islamı anlatmalısınız. Camilerde okuma alışkanlığını kazandırmalıyız,  insanlara örnek olmalısınız. Siz okursanız onlarda okur,  gençler sizlerden tavsiye ister.  İnsanların bakış açısını sizler değiştirebilirsiniz.  Köy camilerinde verdiğiniz vaazlarda insanlara anlatmalısınız.  Okumazsanız geriye gidersiniz. Rabbim ayetinde ‘Oku; İkra’ diyor. Oku diyen Allah, ne okudun diye sormaz mı? Allah ümmet olmayı beraber olmayı birlik olmayı bize emrediyor.” Dedi. 
Ziyaret sonunda Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen’e ilçe Müftüsü Mehmet Sain tarafından Kuran-ı Kerim ve dini kitap hediye edildi.